SZENT NIKOLAJ ATYA SZERB ORTODOX TEMPLOM

A basahídi Szent Nikolaj Atya szerb ortodox templom 1833-ban épült, mint egy egyhajós épület, melynek főhomlokzatából emelkedik ki a harangtorony. Az oszlopos előcsarnokot négy dór oszlop tagolja, felettük timpanon és ornamentikával díszített, triglifes és metopés fríz. Az oldalhomlokzatot falpillérek tagolják, ezek között mély, kazettázott boltívvel tagozott falmélyedések vannak. Építészeti műtárgyként a templom valószínűleg azon templomok csoportjához tartozik, melyek a Határőrvidék kötelékében szolgáló mérnökök típustervei alapján készültek, apró változatokkal a díszítőelemek tagozásában. A stílus jellemzői leginkább a nyugati homlokzaton, a klasszicista oszlopos előcsarnokon hangsúlyosak.

A képfal, a kántorszekrények festményei és a falfestmények, Pavle Simić munkái. A képfalat díszítő fafaragvány kivételesen gazdagon díszített, szokatlan kompozíciójú ornamentikával. Egészében véve, a képfal kompozíciója alapjában klasszicista: kiemelkednek az architrávok, melyeket korinthoszi oszlopok támasztanak alá, a vázák pedig akrotériónként kerültek kialakításra.

A képfal-ikonokat a hideg színvilág és arcok, kelmék, a visszafogott mozdulatok nyugodtsága jellemzi, melyek a klasszicizmus jellemzői.

A Mária-trónon láthatjuk a Szűzanyát Jézussal. A trónus alatt nincs ikon.

A püspöki trónon Szent Száva ikonja.

A szerb uralkodók képeit a kántorszekrények lambériáin láthatjuk. A kántorszekrényekben három-három, álló testhelyzetben ábrázolt kiválóság látható: Lázár kenéz, szent Szimeon és szent Stefan Milutin a déli, Knez Lazar, Szent Simeon, Szent Uroš, Szent Stefan Mirotoživi és Szent Stefan Dečanski az északi kántorszekrény falán van.

A legfelső boltíven minden oldalon három kisebb kompozíció található. A falakon a kompozíciók négy, nagy téglalap alakú térbe kerültek fel. A boltív déli oldalán látható: Gyertyaszentelő, az angyal kivezeti Pétert a tömlöcből és Keresztelő Szent János születése. A boltív északi oldalán látható: a Szűzanya születése, Jézusz Krisztus hegyi beszéde és Mária bemutatása.

Eredetiségében a déli falon található, a lábmosást ábrázoló festmény az egyik legszebb kompozíció, mely az érdekesen kidolgozott zsáner-részletekkel, az alaposan kidolgozott perspektívával kitűnő egység-hatást kelt. A kompozíció, diagonálisan folytatódik a háttérben. Az előcsarnok oszlopain egy-egy szent asszony látható, szerzetesi öltözékben.

Az oltáron még négy fali kép látható a szentatyákról, papi díszöltözetben. A felső képsorban látható Krisztus a trónon. A szólea feletti képsorban a Szentháromság kompozíció található. Középen Jézus és az Atyaisten. A sarkokban az apostolok, a szimbólumokkal. A kompozíció központi része komolyan megrongálódott.

A karzati kereszt valószínűleg egy régebbi keletű ikonosztázhoz tartozhatott, mivel a fafaragás és a festés stílusa a XVIII. századi munkák jellemzőit hordozza.

A használati tárgyak közül ki kell emelni az aranyazott ezüstből készült kelyhet, lábazatán volutákkal, szőlőindákkal és babérlevéllel, tekervényes markolatán nagyon finom kivitelezésű, szabályos vonalvezetésű virág- és kalászdíszítés.

 

Did you like this? Share it!

0 comments on “SZENT NIKOLAJ ATYA SZERB ORTODOX TEMPLOM

Comments are closed.