JÓZSEFFALVAI OLAJSAJTOLÓ

 Az épület klasszicista stílusban épült. Törökkanizsán több olajsajtoló is üzemelt, azonban csupán a Csépe Károly tulajdonában lévő olajsajtoló maradt fenn. Ez az olajsajtoló egy ritka, megőrzött példánya annak a régi présszerkezet-típusnak, amelynek gazdasági jelentősége valaha igen nagy volt. Az olajsajtoló által előállított olaj fontos részét képezte az emberi táplálkozásnak, mivel helyettesítette a zsírt. Az olajsajtoló 1941-ig működött. A szájhagyomány szerint, az olajsajtolót Bocsárban vásárolták, és mintegy 200 esztendős. Egy ideig a Zsidó Közösség tulajdonát képezte, ők 1877-ben eladták, végül 1885-ben lett a mai helyére szállítva. Az olajsajtoló akkori teljes mechanizmusa fa alkatrészekből állt. A vasprést Szegeden vásárolták és 1888-ban szállították le. Az olajsajtoló gépezet két részből áll, ezek két közös falú helyiségben vannak elhelyezve. A gépezet fő részei: vízszintes kerék, daráló, kazán keverőszerkezettel és prés. Az egyik helyiségben van a vízszintesen elhelyezett kerék, a másikban a daráló, a kazán a keverőszerkezettel és a prés. Az olajsajtoló legfontosabb eleme az említett vízszintes kerék, amelyen a többi részek lóvontatással elfordulnak.

A műemlékké nyilvánítás folyamatának elindításával egyidőben az olajsajtolót átszállították a Lepenka gyárba. A kilencvenes években kezdeményezték a belgrádi Ipartörténeti Múzeumba való átszállítását, azonban a szakértők nézeteltérése folytán ez nem valósult meg. Időközben a mechanizmus teljesen tönkrement, az alkatrészek maradványai pedig a Népkönyvtár udvarában találhatók. Sajnos a fennmaradt alkatrészekből a mechanizmus nem rekonstruálható.

* Folyamatban van az eljárás – (a 2004.11.26. keltezésű , 899/3 számú Határoza-javaslat a kultúrtörténeti műemlék törléséről a műemlékjegyzékből – a törökkanizsai olajsajtoló) a szabadkai Községközi Műemlékvédelmi Intézet részéről.

0001

Did you like this? Share it!

0 comments on “JÓZSEFFALVAI OLAJSAJTOLÓ

Comments are closed.