A LEGRÉGEBBI HÁZ ,,SUCSICS KAPITÁNY HÁZA”

A ,,Legrégebbi ház” közvetlen környezetével együtt Szabadka védett városmagjához tartozik. A Jovan Nenad cár téren, a Ferences templom és rendház közvetlen közelében a város régi területének részét képezi. Az épület a változások különböző szakaszain ment keresztül. A legkorábbi rész a XVIII. század közepén keletkezett, majd a XIX. század elején kibővítették, így nyerte el mai alakját.

Az épület földszintes, külméretében három egymással összekapcsolt szárnyból formálódik. A legrégebbi részt a földszint és a pince masszív falak képezik, amelyek félköríves boltozatot tartanak, magasan álló, keskeny ablakokkal. A valamikori tornác szintén boltíves, és a földszint feletti boltíven valamelyest megőrződött a domborművű díszítés. A legrégebbi részek keletkezésének idején vidékünkön a falusi barokk stílusirányzata uralkodott, ezért az épület bizonyosan a vajdasági városi építészet egyik kivételesen ritka, egészében megőrzött példánya. Tekintetbe véve építészettörténeti jellemzőit, feltételezhető, hogy a földszint feletti félköríves boltívet festés borította, de erről majd a restaurációs valamint a konzervációs munkálatok során győződhetünk meg. Az épület azon részében, amelyet a második szakaszban építettek ki, a földszint felett klasszikus fa mennyezet található, míg a masszív pincefalakra félköríves boltozat nehezül. A pince az épület alatt észak-déli irányban húzódik, és a legrégebbi épületrész pincéjével folytatódik. Az épület második szakaszban kiépített szárnyában, a Jovan Nenad cár tér felőli oldalon nincsenek boltívek, de a földszinti vaskos falakhoz tornác kapcsolódott íves lezárású nyílásokkal. Az épület kéteresztékű tetőzetének teljes felületét egykor zsindely takarta.

Az épület második szakaszát a XIX. század elején a vidékünkön megkésve jelentkező falusi barokk valamint a klasszicizmus karakterjegyei jellemzik. Az építészeti kompozíció, a központi rizalittal, amelynek alapzatán címer látható, a barokk építészet stílusirányzatát képviseli.

A „legrégebbi ház” egészében igen rossz állapotban van, úgy esztétikai, mint szerkezeti szempontból. Megépítésétől máig az épületen számos különféle beavatkozás történt: átfalazás, átépítés és egyéb szakszerűtlen változtatások az épületen és annak közvetlen környezetén. Jelentős része, amelyet ma lakótérként használnak, mivel tartósan elhanyagolták, az enyészeté. A épület utcai szakaszán, ahol iparosboltok találhatók, 1980-ban felújították a homlokzatot, 1983-ban pedig a pince egy részét átrendezték az “MVM” diszkó számára.

Az említett kutatómunkálatok során bizonyítást nyert, hogy a „legrégebbi ház” nagy értékű, nem csak azért, mert mind a mai napig megőrződött eredeti külméretében, hanem azért is, mert közvetlen környezetében eredeti formájukban fennmaradt műemlék-jellegű maradványok találhatók: a Ferences rendház déli fala és egy valamikori utca töredéke, amelyek ma az épület és a Ferences templom közötti bekerített kerthez tartoznak. Ez az adat, amellett, hogy magyarázatot ad az épület illetve maga a fal urbanisztikai jelentőségére, felfedi azt is, miért így tájolódik a “legrégebbi ház” főhomlokzata. Az is bizonyos immár, hogy az épület földszintjén található tornác a félköríves nyílásokkal az egykori udvar felé fordul. A tornác eredeti boltíveit befalazták, és a nem szakszerű átépítésekkel teljesen tönkretették az épületet. A “legrégebbi ház” alapanyagát vörös tégla és szabálytalan kövek képezik. A tégla málladozik, helyenként pedig repedések mutatkoznak a boltív-szerkezeten, és sérülések az eredeti domborművű díszítésen. A homlokzat vakolt, és az utcai szakasztól eltekintve teljesen tönkrement, a fali és a díszítő plasztikák nagyon rossz állapotban vannak, alig néhány töredék őrződött meg. A Ferences rendház déli falát, amely kődarabokból és vörös téglából épült, a hozzáférhető szakaszán már tanulmányozták. Szondás vizsgálattal kiderítették, hogy magassága mintegy 4 méter. Ennek felső zárószakasza megsemmisült, egy részét pedig teljesen elbontották.

Did you like this? Share it!

0 comments on “A LEGRÉGEBBI HÁZ ,,SUCSICS KAPITÁNY HÁZA”

Comments are closed.