A VUJIN-KÁPOLNA

A nagy szerb nemzeti jótevő, Nenad Vujin 1889. május 6-án született Feketetón (Crna Bara). Mielőtt a frontra ment volna, halála esetére úgy végrendelkezett, hogy minden ingó és ingatlan vagyonát az újvidéki Szerb Maticára hagyja. Végrendeletében a jótevő kifejezte abbéli kívánságát, hogy feketetói földjét ne bocsássák eladásra, hanem csak a házat és a házhoz tartozó telket. A földek jövedelméből a Szerb Matica létrehozott egy alapot, amely a Nenad Vujin Alapítvány nevet viselte. Az alapítvány eszközeiből évente segélyt folyósítottak a feketetói szerb pravoszláv templomnak és a felekezeti iskolának. Emellett olyan szerb nemzetiségű diákokat is ösztöndíjaztak, akik Újvidéken vagy Karlócán folytatták középiskolai vagy felsőfokú tanulmányaikat, tették mindezt a Szerb Matica által kidolgozott Ösztöndíjazási szabályzat szerint.

A Vujin család kápolnája a feketetói pravoszláv temetőben szintén a Nenad Vujin Alapítvány pénzéből emeltetett 1926-ban. Neobizánci stílusban épült az újvidéki Daka Popović tervei alapján, az építőmunkálatokat pedig a szintén újvidéki Dušan Tošić vezette. Az építkezés ugyanakkor zajlott, amikor Az Úr mennybemenetele elnevezésű hatalmas szerb pravoszláv templom épült Adán, a két templom stílusa megegyezik, egyazon építész tervei alapján épültek.

A kápolna egyhén hangsúlyozott keresztforma alapzatú, a belső oldalán félköríves, a külső oldalon sokszögletű apszissal, valamint négy kapcsolódó íven nyugvó kupolával. A homlokzati felület egyszerű megmunkálású, díszítőelemek nélküli, falsávok tagolják. A kápolna bejárata egyenes lezárású, három félköríves kőlépcső vezet befelé. Az északi és a déli oldalon egy-egy íves lezárású bifórium található, az apszison pedig egy szűk monofórium. Az ablakokban színes üveg volt, geometrikus-növényi ornamentikával. A tetőt bádog fedi, a kupola csúcsán kereszt. A kápolna az öntöttvas kerítéssel önálló egységet képez. Belül kisebb, szerény megmunkálású ikonosztázion található, az ikonokat Uroš Predić készítette 1927-ben. A falakat szentek képmásai díszítették, de időközben lemeszelték őket. A kápolnában bent volt a Vujin család védőszentjének ikonja is: szent Stefan Dečanski, Uroš Predić munkája, olaj, fa alapzaton, 98 x 60 cm nagyságú. Az ikonokat olajfestékkel vászonra festették, majd azt falemezre kasírozták.

A trónikonok – a Szűzanya a gyermek Jézussal és Jézus Krisztus – olajfestékkel fa alapzatra készültek, de néhány éve eltűntek a kápolnából.

A Vujin kápolna a feketetói pravoszláv temetőben az arányosság és egyszerűség szép építészeti példája, egy kisebb, neobizánci stílusirányzathoz tartozó templomépület formájában. Emellett történeti-kulturális értékei is vannak, mivel az egyedüli emlékműve Nenad Vujin nemzeti jótevőnek, akinek alapítványa szegény szerbek gyermekeinek iskoláztatását tette lehetővé.

Did you like this? Share it!

0 comments on “A VUJIN-KÁPOLNA

Comments are closed.